fbpx
Україна

Домашнє насильство в Україні – злочин, а не «любов»

Вівторок, 30 Липня 2019 | 10:32

Побиття чоловіком дружини чи психологічні приниження будь-кого з членів родини досі часто вважають «сміттям, яке не варто виносити з дому». Але цього року в Україні набули чинності зміни до Кримінального кодексу, що визнають системне насильство в сім’ї злочином.

Крім того, вже рік, як діє закон про протидію та запобігання домашньому насильству, яким визначено 16 категорій осіб, щодо яких може чинитися таке насильство. На сьогодні це не лише дружина, дитина, чоловік. Це й бабусі, дідусі, колишнє подружжя, особи, які мають спільну дитину чи живуть у громадянському шлюбі, наречені, брати, сестри. Дуже важливо, кажуть експерти, що віднині дитина, яка стала свідком насильства у своїй родині, також визнається його жертвою й має право на всі відповідні соціальні, медичні, психологічні й правові послуги.

За даними Мінсоцполітики, у 2013–2018 роках 90 % тих, хто звертався з приводу насильства в сім’ї до органів держави, це були жінки, 8,5-9 % – чоловіки та 1-1,5 % – діти.

Якщо жінка звернулася до поліції через погрози чи побиття її чоловіком один раз чи двічі, правоохоронці можуть притягнути кривдника до адміністративної відповідальності. Але якщо це відбудеться втретє, вони мають законні підстави відкрити кримінальне провадження.

За домашнє насильство як за злочин кривдник може бути покараний громадськими роботами, арештом на строк до шести місяців, обмеженням волі на строк до п’яти років чи позбавленням волі на строк до двох років.

Якщо суд обмежив на три-шість місяців доступ кривдника до його жертви, тобто заборонив, наприклад, перебувати з нею в одному приміщенні, наближатися до місця роботи, вести листування, а той порушив ці вимоги, поліція знову ж таки може відкрити кримінальне провадження. Суд за цей злочин може покарати арештом на строк до шести місяців чи ув’язненням до двох років. Каратиметься також і непроходження правопорушником спеціальної програми, що мала б допомогти йому виправитися.

У 2019-му в Україні має запрацювати загальнодержавний кол-центр з проблем домашнього насильства, протидії торгівлі людьми та насильству стосовно дітей.

 

Куди звертатися за допомогою, якщо ви стали жертвою домашнього насильства

– Викличте поліцію за номером 102.

– Зателефонуйте на Національну гарячу лінію за номером телефону: 0 800 500 335 або з мобільного 116 123.

– Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства і потребуєте медичної допомоги, одразу звертайтесь до лікарні чи поліклініки. Звідти інформацію передадуть до поліції.

– Зверніться до центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Там фахівці нададуть психологічні консультації.

– Якщо в сім`ї є діти, які стали жертвами насильства або були його свідками, слід звернутися до служби у справах дітей.

– Надати тимчасовий притулок жертвам домашнього насилля або ж допомогти вирішити деякі проблеми можуть громадські організації. Зокрема, посприяти з одягом для дитини, їжею, ліками. На всеукраїнському рівні працює громадська організація «Ла Страда – Україна», також цим питанням опікуються ГО «Віра, Надія, Любов», «Дорога до дому».

– Юридичні консультації та безоплатну правову допомогу ви зможете отримати в Бюро правової допомоги.

Понеділок, 23 Грудня 2019
12:00

У КОДА новий заступник Голови

Олексій Чернишов призначив своїм заступником Василя Володіна. Відповідне розпорядження голова Київської обласної державної адміністрації ...

П’ятниця, 29 Травня 2020
9:52

МВС з 1 червня запускає систему фото- та відеофіксації ПДР

Відповідні зміни Кабмін 20 травня вніс до постанови 2017 року №833. Зокрема очільник МВС Арсен Аваков повідомив: "Запрацює мережа ...

П’ятниця, 28 Лютого 2020
18:33

Вартість автомобільного газу знизилася на 1,5 гривні за місяць

Протягом 22-28 лютого роздрібні ціни на автогаз в Україні знизилися на 0,1-1,1 гривні за літр. Про це повідомляє Нафторинок, посилаючись на ...

Середа, 25 Березня 2020
17:17

Якщо ви втратили роботу – вам нарахують субсидію!

Якщо ви втратили роботу під час карантину, можете розраховувати на субсидію. Для того, аби отримати компенсацію, слід зробити такий крок: ...