fbpx
Україна

Домашнє насильство в Україні – злочин, а не «любов»

Вівторок, 30 Липня 2019 | 10:32

Побиття чоловіком дружини чи психологічні приниження будь-кого з членів родини досі часто вважають «сміттям, яке не варто виносити з дому». Але цього року в Україні набули чинності зміни до Кримінального кодексу, що визнають системне насильство в сім’ї злочином.

Крім того, вже рік, як діє закон про протидію та запобігання домашньому насильству, яким визначено 16 категорій осіб, щодо яких може чинитися таке насильство. На сьогодні це не лише дружина, дитина, чоловік. Це й бабусі, дідусі, колишнє подружжя, особи, які мають спільну дитину чи живуть у громадянському шлюбі, наречені, брати, сестри. Дуже важливо, кажуть експерти, що віднині дитина, яка стала свідком насильства у своїй родині, також визнається його жертвою й має право на всі відповідні соціальні, медичні, психологічні й правові послуги.

За даними Мінсоцполітики, у 2013–2018 роках 90 % тих, хто звертався з приводу насильства в сім’ї до органів держави, це були жінки, 8,5-9 % – чоловіки та 1-1,5 % – діти.

Якщо жінка звернулася до поліції через погрози чи побиття її чоловіком один раз чи двічі, правоохоронці можуть притягнути кривдника до адміністративної відповідальності. Але якщо це відбудеться втретє, вони мають законні підстави відкрити кримінальне провадження.

За домашнє насильство як за злочин кривдник може бути покараний громадськими роботами, арештом на строк до шести місяців, обмеженням волі на строк до п’яти років чи позбавленням волі на строк до двох років.

Якщо суд обмежив на три-шість місяців доступ кривдника до його жертви, тобто заборонив, наприклад, перебувати з нею в одному приміщенні, наближатися до місця роботи, вести листування, а той порушив ці вимоги, поліція знову ж таки може відкрити кримінальне провадження. Суд за цей злочин може покарати арештом на строк до шести місяців чи ув’язненням до двох років. Каратиметься також і непроходження правопорушником спеціальної програми, що мала б допомогти йому виправитися.

У 2019-му в Україні має запрацювати загальнодержавний кол-центр з проблем домашнього насильства, протидії торгівлі людьми та насильству стосовно дітей.

 

Куди звертатися за допомогою, якщо ви стали жертвою домашнього насильства

– Викличте поліцію за номером 102.

– Зателефонуйте на Національну гарячу лінію за номером телефону: 0 800 500 335 або з мобільного 116 123.

– Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства і потребуєте медичної допомоги, одразу звертайтесь до лікарні чи поліклініки. Звідти інформацію передадуть до поліції.

– Зверніться до центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Там фахівці нададуть психологічні консультації.

– Якщо в сім`ї є діти, які стали жертвами насильства або були його свідками, слід звернутися до служби у справах дітей.

– Надати тимчасовий притулок жертвам домашнього насилля або ж допомогти вирішити деякі проблеми можуть громадські організації. Зокрема, посприяти з одягом для дитини, їжею, ліками. На всеукраїнському рівні працює громадська організація «Ла Страда – Україна», також цим питанням опікуються ГО «Віра, Надія, Любов», «Дорога до дому».

– Юридичні консультації та безоплатну правову допомогу ви зможете отримати в Бюро правової допомоги.

Середа, 29 Січня 2020
10:42

Українцям повернуть переплату за куплений газ

Ціни на газ у січні 2020 року виявились нижчими,  ніж  було спрогнозовано раніше. Споживачам, які закупили його за страховою ціною, повернуть ...

Вівторок, 10 Березня 2020
17:57

Із 1 квітня громадський транспорт Києва переходить на електронний квиток

Жетони і звичайні квитки виходять з обігу - щоб проїхати в громадському транспорті, треба поповнити Kyiv Smart Card або купити одноразовий QR- ...

П’ятниця, 03 Липня 2020
10:27

Поліетилену – торба! 3 липня – день без пластику

Українцям пропонується 3 липня 2020 року прожити один день без поліетиленових пакетів в рамках всеукраїнської акції “День без поліетилену”. ...

Четвер, 11 Липня 2019
8:19

“Вийди звідси, розбійник”

Під час робочої наради в Борисполі, де обговорювалися проблеми регіону, Президент України Володимир Зеленський зі словами «Вийди звідси, ...