fbpx
Україна

Українці зможуть оголошувати себе банкрутами

П’ятниця, 25 Жовтня 2019 | 14:22

Тепер кожен українець зможе оголосити себе неплатоспроможним, реструктурувати і погасити борги. Раніше таку можливість мали юрособи та ФОП.

Процедура банкрутства фізичної особи – це судовий процес, в результаті якого фізична особа звільняється від боргових зобов’язань. Натомість продають все його майно – крім соціального житла.

Як запустити процес?

Запустити процедуру може тільки сам банкрут, примусово наділити людину таким статусом не вийде.

Йому потрібно звернутися до місцевого господарського суду з заявою. Суд призначить арбітражного керуючого для забезпечення справи.

Боржнику доведеться внести судовий збір (від 1 921 грн до 19 210 грн) і платежі за оплату роботи арбітражного керуючого. Його ім’я і ідентифікаційний номер опублікують на офіційному сайті, щоб до санації долучилися всі зацікавлені особи.

Банкрутство фізосіб задумано як рішення ситуації для тих, хто не може одночасно утримувати сім’ю і виплачувати борги. Але для старту процесу, потрібні такі підстави, пояснюють в управлінні юстиції:

 • Розмір прострочених зобов’язань фізичної особи перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати. Сьогодні це буде 125 190 грн.
 • Особа не менше 2 місяців не погашає кредити або не здійснює інші планові платежі в розмірі понад 50% щомісячних платежів по кожному з зобов’язань,
 • Особа не має майна, на яке може бути звернено стягнення. Цей факт повинен бути підтверджений постановою у виконавчому провадженні.
 • Є інші обставини, які можуть свідчити про те, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання або здійснювати платежі.

Картинки по запросу гривні

Як це працює?

Якщо судову справу відкрито, для фізособи вводяться 120-денні “канікули”. Це період реструктуризації, протягом якого діє мораторій на задоволення вимог. Тобто, платити за кредитами в цей час не потрібно, не нараховуються штрафи.

Кредитори і боржник можуть домовитися про перегляд умов, в порядку встановленому визначеному ст. 126 Кодексу – і скласти план реструктуризації. Серед варіантів:

 • зниження ставок;
 • зниження штрафів, пені;
 • прощення боргів;
 • виконання зобов’язань третіми особами.
  Є обмеження на тривалість виконання плану реструктуризації:
 • не більше 5 років – для погашення звичайних боргів;
 • не більше 10 років – для погашення іпотечного кредиту;
 • не більше 15 років – для кредитів в іноземних валютах, забезпечених іпотекою квартири, яка є єдиним місцем проживання сім’ї боржника.

Що не можна списати?

Не всі борги можна переглянути і списати. Серед тих, що не підлягають реструктуризації:

 • борги зі сплати аліментів, страхових внесків на обов’язкове пенсійне та інше соціальне страхування;
 • борги по кредитах на відпочинок, розваги, покупку предметів розкоші;
 • борги через участь в азартних іграх, парі і так далі.

Що відбувається з боргами?

Якщо суд визнав боржника банкрутом, запускається процедура погашення. Це виплата боргів завдяки продажу майна, яке називається «ліквідаційною масою».

У нього входить все майно за кількома винятками:

Єдине соціальне житло. Це квартира площею не більше 60 кв. м або не більше 13,65 кв. м на одного члена сім’ї, зареєстрованого в ній. Або будинок не більше 120 кв. м. Соціальне житло – єдине, яке залишать сім’ї.
Також не чіпатимуть накопичення в пенсійних фондах і фондах соціального страхування.
Продаж решти майна буде проходити на Prozorro. Гроші вносяться на окремий відкритий банківський рахунок.

Коли ліквідація завершиться, кредитори більше не зможуть висувати вимог позичальнику.

Картинки по запросу гривні

Вівторок, 17 Грудня 2019
10:12

Київська агломерація може стати гідним світовим прикладом

Про це голова Київської ОДА Олексій Чернишов заявив під час виступу на міжнародному форумі «Майбутнє Києва». У заході з нагоди презентації ...

Понеділок, 18 Травня 2020
9:40

В Україні зафіксовано 18616 випадків коронавірусної хвороби COVID-19

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 18 травня в Україні 18616 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 535 летальних, 5276 пацієнтів ...

Середа, 19 Червня 2019
9:58

200  машин   швидкої   допомоги у  дитячі  лікарні

Президент України Володимир  Зеленський анонсував передачу 200 машин  швидкої допомоги у  дитячі лікарні обласних  та районних   центрів . ...

Вівторок, 02 Липня 2019
8:25

Чим загрожує перенаселення Київського передмістя?

Як  повідомляє "Генеральний  план  Києва",  до  2040   року передбачається істотне  збільшення кількості мешканців Київщини. Кількість ...