fbpx
Україна

Українці зможуть оголошувати себе банкрутами

П’ятниця, 25 Жовтня 2019 | 14:22

Тепер кожен українець зможе оголосити себе неплатоспроможним, реструктурувати і погасити борги. Раніше таку можливість мали юрособи та ФОП.

Процедура банкрутства фізичної особи – це судовий процес, в результаті якого фізична особа звільняється від боргових зобов’язань. Натомість продають все його майно – крім соціального житла.

Як запустити процес?

Запустити процедуру може тільки сам банкрут, примусово наділити людину таким статусом не вийде.

Йому потрібно звернутися до місцевого господарського суду з заявою. Суд призначить арбітражного керуючого для забезпечення справи.

Боржнику доведеться внести судовий збір (від 1 921 грн до 19 210 грн) і платежі за оплату роботи арбітражного керуючого. Його ім’я і ідентифікаційний номер опублікують на офіційному сайті, щоб до санації долучилися всі зацікавлені особи.

Банкрутство фізосіб задумано як рішення ситуації для тих, хто не може одночасно утримувати сім’ю і виплачувати борги. Але для старту процесу, потрібні такі підстави, пояснюють в управлінні юстиції:

 • Розмір прострочених зобов’язань фізичної особи перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати. Сьогодні це буде 125 190 грн.
 • Особа не менше 2 місяців не погашає кредити або не здійснює інші планові платежі в розмірі понад 50% щомісячних платежів по кожному з зобов’язань,
 • Особа не має майна, на яке може бути звернено стягнення. Цей факт повинен бути підтверджений постановою у виконавчому провадженні.
 • Є інші обставини, які можуть свідчити про те, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання або здійснювати платежі.

Картинки по запросу гривні

Як це працює?

Якщо судову справу відкрито, для фізособи вводяться 120-денні “канікули”. Це період реструктуризації, протягом якого діє мораторій на задоволення вимог. Тобто, платити за кредитами в цей час не потрібно, не нараховуються штрафи.

Кредитори і боржник можуть домовитися про перегляд умов, в порядку встановленому визначеному ст. 126 Кодексу – і скласти план реструктуризації. Серед варіантів:

 • зниження ставок;
 • зниження штрафів, пені;
 • прощення боргів;
 • виконання зобов’язань третіми особами.
  Є обмеження на тривалість виконання плану реструктуризації:
 • не більше 5 років – для погашення звичайних боргів;
 • не більше 10 років – для погашення іпотечного кредиту;
 • не більше 15 років – для кредитів в іноземних валютах, забезпечених іпотекою квартири, яка є єдиним місцем проживання сім’ї боржника.

Що не можна списати?

Не всі борги можна переглянути і списати. Серед тих, що не підлягають реструктуризації:

 • борги зі сплати аліментів, страхових внесків на обов’язкове пенсійне та інше соціальне страхування;
 • борги по кредитах на відпочинок, розваги, покупку предметів розкоші;
 • борги через участь в азартних іграх, парі і так далі.

Що відбувається з боргами?

Якщо суд визнав боржника банкрутом, запускається процедура погашення. Це виплата боргів завдяки продажу майна, яке називається «ліквідаційною масою».

У нього входить все майно за кількома винятками:

Єдине соціальне житло. Це квартира площею не більше 60 кв. м або не більше 13,65 кв. м на одного члена сім’ї, зареєстрованого в ній. Або будинок не більше 120 кв. м. Соціальне житло – єдине, яке залишать сім’ї.
Також не чіпатимуть накопичення в пенсійних фондах і фондах соціального страхування.
Продаж решти майна буде проходити на Prozorro. Гроші вносяться на окремий відкритий банківський рахунок.

Коли ліквідація завершиться, кредитори більше не зможуть висувати вимог позичальнику.

Картинки по запросу гривні

Неділя, 04 Серпня 2019
10:54

Скільки партії заплатили за голоси виборців

Комітет виборців України порахував, у яку суму партіям обійшовся один голос на виборах до Верховної Ради. КВУ співставив кількість ...

Понеділок, 22 Липня 2019
18:15

Партія “Слуга народу” отримує майже 250 місць у Верховній Раді

Керівник партії “Слуга народу” Дмитро Разумков заявив, що формування коаліції у Верховній Раді буде залежати від того, які будуть кінцеві ...

Вівторок, 28 Січня 2020
14:43

Чи існує зв’язок між кількістю парків та рівнем злочинності?

Як виявилося, дизайн та структура парків мають вирішальне значення для підвищення чи пониження рівня злочинності. На думку деяких вчених, ...

П’ятниця, 15 Січня 2021
10:04

Статистика захворювань на COVID-19

​​8 199 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксовано в Україні станом на 15 січня 2021 року. Зокрема, захворіли 236 дітей та 315 ...