fbpx
Культура, Слайдер

Чим відрізняється Різдво 25 грудня та 7 січня: цікаві факти

П’ятниця, 07 Січня 2022 | 9:30

Різдво християни відзначають у всьому світі. Але чому свято розділило віруючих на дві громади, які відзначають Різдво 25 грудня і народження Христа 7 січня, та що спільного й особливого має свято у християн східного та західного обрядів – читайте далі.

Різдво – одне з найважливіших християнських свят, яке 25 грудня відзначають католики й протестанти, а через два тижні після цього – і християни східного обряду.
Чим відрізняється Різдво західного обряду від східного?

Християни західного обряду святкують Різдво з 24 на 25 грудня, у той час як віруючі східного обряду святкують народження Христа з 6 на 7 січня.

Дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця лише у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні – за Юліанським, де 7 січня – це 25 грудня за старим стилем.

Також дещо відрізняється важливість свята. Для Заходу народження Христа – найважливіше релігійне свято у календарі, коли для Сходу важливішим за Різдво є Великдень – день Господнього Воскресіння.

Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних і греко-католиків це передусім – духовне свято.

Окрім того, піст перед Різдвом у них не такий суворий, як у християн східного обряду. Католики і протестанти перед Різдвом мають Адвент – місяць в очікуванні свята, протягом якого люди намагаються більше часу приділяти духовному життю, родині. Дехто, за бажанням, постить.

В обох християнських громад є Святвечір – святкова вечеря з пісних страв. Католики починають частування з оплаток або гостій – тонких хлібних пластин, якими причащають прихожан у церкві. У східному обряді частування починають з куті.
Святвечір у віруючих східного та західного обрядів

У православних і греко-католиків на Різдво є одне нічне богослужіння, у якому одразу правлять Велике Повечір’я, Утреню та Літургію. Натомість у вірян західного обряду служать три різдвяні меси окремо – вночі, вранці та вдень, що символізує народження Спасителя у лоні Отця, у череві Матері Божої і народження Ісуса у душі кожного християнина.

А 25 грудня у більшості віруючих західного обряду головною різдвяною стравою є запечена індичка або качка. Також чимало християн готують так званий різдвяний пудинг. Такі традиції поширені у США, Великобританії, Німеччині, Франції, Греції та інших країнах.

На Різдво католики та протестанти дарують усім подарунки, які кладуть під ялинку чи у шкарпетки від Санти Клауса чи Святого Миколая. Окрім того, вони прикрашають не лише ялинку, а й увесь дім. Обов’язково у декоруванні має бути різдвяний вінок та омела, під якою усі обмінюються поцілунками.

А також у домі має бути солома, яка є одним з головних символів Різдва, вона уособлює ясла Христа. У християн східного обряду, зокрема в Україні, ставлять дідуха.

Спільним для обох обрядів є колядування. Та у католиків це не так поширено, як у православних і греко-католиків, і вони, зазвичай, колядують у родинному колі. Натомість, віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату – так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який спасе світ.

Джерело: traditions.24tv.ua

П’ятниця, 25 Лютого 2022
20:09

Міська влада закликала перевірити дах у багатоповерхових будинках, бо там можуть бути мітки

Міська влада звертається до мешканців багатоповерхових будинків, які мають доступ до виходу на дах, з проханням терміново перевірити дахи на ...

Вівторок, 19 Липня 2022
16:19

В Ірпені відновлюють школу №17

В Ірпені триває ремонт пошкодженого російськими обстрілами приміщення загальноосвітньої школи №17. Відновити заклад планують до початку нового ...

Субота, 30 Квітня 2022
9:04

У Гостомелі заборонили відвідувати кладовища у поминальні дні

{:uk}У Гостомелі закрили кладовища на поминальні дні через небезпеку мінування. Про це в ефірі інформаційного телемарафону сказав очільник ...

Четвер, 07 Липня 2022
19:21

Чилійський архітектор: у Чилі теж руйнувалася інфраструктура, але через землетруси, а не брак розуму у людини при владі

{:uk}Уже четвертий місяць Ірпінь перебуває в деокупації, оговтується від російської навали та починає повертатися до звичного довоєнного ...