fbpx
Uncategorized, Новини, Слайдер, Україна

День пам’яті Небесної сотні: з чого все почалося та історії героїв Майдану

Неділя, 20 Лютого 2022 | 14:00

На Алеї Героїв Небесної сотні у Києві можна побачити людей, які з болем і сумом в очах проходять повз чорно-білі гранітні фото, запалені лампадки та квіти.

Вісім років тому годі й було думати про цю тишу. На Майдані Незалежності стояли клуби густого диму від палених шин, а нічне морозне повітря розривав свист снайперських куль і крик людей.

Тут відбувалися найкривавіші події в історії незалежної України – розстріли мирних протестувальників, яких вбили лише за те, що вони дозволили собі мріяти про життя у вільній країні.
Уже восьмий рік поспіль 20 лютого в Україні вшановують пам’ять героїв Небесної сотні – 104 протестувальників, які загинули під час Революції гідності у 2014 році.

Перша кров на Майдані пролилася у січні. Але найжорсткіші протистояння між беркутівцями та учасниками Євромайдану відбулися 18-21 лютого.

Вогонь від барикад, прорваних силовиками, і Будинку профспілок, де протестувальники розгорнули госпіталь. 18 лютого загинули 18 активістів. Ще 17 людей загинули у ніч на 19 лютого, хоча лунали обіцянки, що штурму більше не буде.

Життя 48 активістів забрали снайперські кулі 20 лютого. У цей день до Києва прибули міністри закордонних справ Німеччини, Франції та Польщі, які говорили з Віктором Януковичем та просили припинити кровопролиття.

За різними оцінками, з 18 до 20 лютого загинуло до 83 активістів. Після 20 лютого від поранень померло ще понад 20 протестувальників.
Так і з’явилася Небесна сотня.

Як все почалося

21 листопада 2013 року колишній президент України Віктор Янукович зустрівся з тодішнім президентом Австрії Гайнцом Фішером у Відні. Він запевнив, що Україна рухається в європейському напрямку.
Ввечері того дня стало відомо про рішення уряду, яке передбачало припинення процесу підготовки Угоди про асоціацію України з ЄС.
На майдані Незалежності з’явилися перші протестувальники, серед яких було багато громадських активістів. У ту ніч на центральні площі почали виходити люди з різних міст.

У Києві на Майдан разом з протестувальниками вийшли й беркутівці, які фактично намагалися розігнати людей і нищили намети. Сутички ставали дедалі жорсткішими. Перший кривавий розгін Майдану відбувся у ніч на 30 листопада.
Тоді на Майдані перебувало близько 400 людей, переважно студентів. Озброєні бійці Беркуту почали розганяти та бити мітингувальників.
Після цього євромайданівці висунули свою головну вимогу – відставка влади. 30 листопада розпочалися мільйонні мітинги: людей на Майдані ставало більше, а дії силовиків – жорстокішими та кривавішими.

Герої Майдану – хто вони
Подвиг кожного загиблого у 2014 році заслуговує на глибоку повагу, тому що всі вони ціною власного життя змінили перебіг історії України.

Сергій Нігоян

сергій нігоян

Постать Сергія Нігояна стала одним із символів Майдану. Активіст мав українське громадянство, але за походженням був вірменином. Його родина переїхала в Україну, намагаючись врятуватися від війни у Нагірному Карабаху.

Сергій народився та виріс у селі Березнуватівка Дніпропетровської області. Він був єдиною дитиною в сім’ї, займався легкою атлетикою та східними єдиноборствами, навчався в Дніпродзержинському коледжі фізичного виховання, хоча мріяв стати актором.

На Євромайдан Сергій Нігоян приїхав 8 грудня 2013 року. Він був його охоронцем та жив у наметах разом з іншими активістами. Свою появу на Майдані Нігоян пояснював тим, що не міг спокійно дивитися, як беркутівці розганяють протестувальників та б’ють студентів.

Він хотів стояти до останнього. Перед загибеллю Сергій ще встиг побувати вдома, проте попри вмовляння родини, вирішив повернутися на Майдан. 22 січня тут він дістав три смертельних вогнепальних поранення – у шию, голову та груди.

Устим Голоднюк

устим голоднюк

– Небо падає!

Цю фразу просив кричати 19-річний активіст Устим Голоднюк, коли на Майдані ставало особливо небезпечно, щоб дати йому з хлопцями знак, що потрібна їхня допомога.

Він народився у місті Збараж, навчався у Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, здобував освіту в Бережанському агротехнічному інституті.

З початком Революції гідності Устим записався волонтером та брав активну участь в охороні Майдану. Перших серйозних поранень він зазнав 30 листопада 2013 року, коли беркутівці розігнали Майдан. Тоді йому наклали на голову понад 10 швів. Він, як інші протестувальники, ховався у Михайлівському соборі. Батько забрав його додому, але через два тижні Устим знову повернувся.

Після повернення Устим Голоднюк став бійцем 38-ї сотні самооборони Майдану. Він захищав Майдан протягом трьох місяців. 20 лютого Устим мав зустрітися з батьком та поїхати додому, щоб відпочити.

Однак повернутися йому вже не судилося. Устима Голоднюка вбила снайперська куля. Смертельне поранення він дістав, коли допомагав забрати загиблих біля верхнього виходу станції метро Хрещатик.

 

назар войтович

Назар Войтович – наймолодший учасник Революції гідності та Небесної сотні. Йому було лише 17 років. Назар родом із Тернопільщини з села Травневе Збаразького району.

Він навчався на третьому курсі Кооперативного коледжу в Тернополі та обожнював живопис. У всіх його роботах помічали український дух – його малюнки важко було уявити без калини, тризуба чи козаків.

Назар не планував їхати до Києва на Майдан, але підтримував Революцію. Ввечері 19 лютого він хотів віднести до автобуса, який прямував до столиці, речі для майданівців. Однак його життя змінила випадковість. В останню хвилину він вирішив їхати на Майдан.

Зателефонувавши батькам, Нараз пообіцяв, що не піде в епіцентр подій, а триматиметься неподалік від столичної стели. Після приїзду 20 лютого хлопцеві дали шолом, щитки на руки та ноги. Він разом з друзями пішов до Жовтневого палацу, де на третьому поверсі перебували загони беркутівців.

Через декілька годин 20 лютого батьки дізналися, що їхній єдиний син помер. Він загинув на вулиці Інститутській від снайперської кулі, яка влучила в око. Його тіло перенесли до Михайлівського Золотоверхого собору, звідки батькам повідомили про трагічну смерть сина.

21 лютого весь Майдан прощався із загиблою Небесною сотнею. На тлі цих подій колишній президент Віктор Янукович у супроводі охорони вилетів до Харкова, а звідти через Крим втік до Росії.

22 лютого 328 народних депутатів усунули Віктора Януковича з посади президента. В Україні проти нього відкрито кримінальні справи не лише через розстріли на Майдані, а й через узурпацію влади та державну зраду.

Революція гідності офіційно закінчилася 22 лютого 2014 року. Однак нові втрати чекали Україну попереду. У березні 2014 року Росія здійснила у Криму так званий референдум та окупувала півострів. У квітні того ж року російські війська вторглися на територію Донбасу, де розпочалася війна.

Джерело: fakty.com.ua

Середа, 07 Лютого 2024
12:50

В Україні запрацював координаційний штаб з питань приведення до належного стану захисних споруд цивільного захисту

6 лютого відбулось перше засідання Координаційного штабу з питань приведення об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту як таких, що ...

Четвер, 10 Лютого 2022
17:00

Збірна України втратила позиції у рейтингу ФІФА

ЗбірнаУкраїни, яка завершила минулий рік на 25-му місці, втратила дві позиції і тепер займає 27-му сходинку. Україну, яка цього року ще не ...

Четвер, 12 Грудня 2019
12:14

В Ірпені та Гостомелі до кінця року відремонтують кілька вулиць

В листопаді  місцева влада провела кілька  тендерів на ремонт  доріг.  За даними  сайту Prozorro в Ірпені  та Гостомелі  відремонтують ...

Четвер, 09 Липня 2020
11:31

Місцеві вибори можуть перенести через карантин

У КМУ не виключають перенесення місцевих виборів через карантин. Водночас прем’єр-міністр розраховує, що місцеві вибори відбудуться, як і ...