fbpx
Здоров'я

Смертність від меланоми в Україні сягає 90 %

Вівторок, 30 Липня 2019 | 11:07

На жаль, у нашій країні про меланому говорять нечасто. Це злоякісне захворювання не стоїть на першому місці в структурі онкологічних новоутворень. Однак меланома — одна з найбільш злоякісних пухлин. Цей вид раку дуже агресивний: протягом кількох місяців чи півроку після появи первинної пухлини метастази поширюються на різні органи й розсіюються по всьому організму.

Проблема меланоми актуальна у всьому світі: кількість уперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Однак якщо, наприклад, у США смертність від цього різновиду раку становить 5 %, то в Україні сягає 90 %. Річ тут зовсім не у відсутності дорогої діагностичної апаратури. Особливість меланоми в тому, що для її діагностики цього не потрібно. Для встановлення первинного діагнозу фахівцю достатньо побачити перероджену родимку. Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато наших співгромадян навіть не чули про основні ознаки цього захворювання, звідси — пізнє звернення до лікаря. А саме ці знання допомагають людям в інших країнах отримати вчасне лікування та поліпшити відповідні показники медичної статистики.

 

Що таке меланома?

Родимки — це доброякісні новоутворення. Однак під впливом певних факторів вони можуть перероджуватися, тобто набувати властивостей злоякісної пухлини — меланоми. У 40–60 % випадків вже існуючі родимки перетворюються на злоякісні, іноді меланома виникає як нова родимка. Якщо раніше це захворювання фіксувалося переважно після 65 років, то сьогодні часто вражає молодих людей. У дітей воно трапляється рідко. У жінок меланома найчастіше локалізується на гомілці, у чоловіків — на тулубі та шкірі голови. Тобто здебільшого вона розвивається на тих ділянках тіла, які протягом року в основному закриті, а влітку потрапляють під сонце.

 

Коли потрібно звертатися до лікаря?

Щоб легше запам’ятати ознаки, у разі появи яких потрібно відвідати фахівця, дерматологи придумали абревіатуру «АКОРД». Отже, літера «А» означає асиметрію: якщо умовно розділити родимку навпіл, вона має бути симетрична (це не стосується родимок, які з народження були неправильної форми); «К» (край) — має бути рівним, якщо з’явилися нерівності, зазубринки — це привід звернутися до фахівця; «О» (окрас) — у здорової родимки він має бути рівномірним, насторожити вас повинні зміна кольору або поява вкраплень; «Р» (розмір) — збільшення розміру, якщо у вас є великі родимки (5 мм і більше) або багато маленьких (понад 100), — також привід подружитися з дерматологом; «Д» (динаміка) — на родимках з’являються скоринки, на них випадає волосся, вони почали кровоточити чи з них виділяється прозора рідина, при цьому у вас не було травм — це ще одна причина для відвідування лікаря.

Усі симптоми оцінюються в комплексі. Якщо ви знайшли в себе родимку діаметру 6 мм або ваша родимка стала збільшуватися, не потрібно самостійно ставити діагноз! Це лише означає, що слід відвідати лікаря.

До речі, статистика свідчить, серед осіб, в яких виявлено меланому першої стадії, в Україні виживає близько 95–98 % (достатньо тільки хірургічного лікування), третьої — 60 %. Навіть при четвертій стадії 5 % переживають п’ятирічний рубіж.

День меланоми відзначається в Україні з 2009 року, а за 10 років по всій країні було оглянуто близько 50 тис. осіб і виявлено 498 випадків меланоми.

 

Хто в групі ризику?

Ризик підвищується в разі наявності спадкового фактора. Також до факторів ризику відносять шкідливу звичку засмагати. Сонячне випромінювання, яке сьогодні потрапляє на нашу шкіру, дуже відрізняється від того, яке було 10 чи тим більше 20 років тому. Озоновий шар, що захищає нас від сонця, значно потоншав, у ньому з’явилися дірки. Сонце стало агресивнішим. До групи ризику із захворювань на меланому входять світлошкірі люди, із сірими й блакитними очима, зі світлим і русявим волоссям, а також ті, у кого понад 100 родимок на тілі. Підвищується ризик і в осіб після 60 років, особливо серед чоловіків.

 

Пам’ятка для батьків!

Ризик розвитку раку шкіри формується в перші роки життя. Тому дуже важливо берегти дітей від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, розповідати про правила поведінки на сонці. Кількох випадків обгоряння на сонці в дитинстві достатньо для того, щоб ваша дитина опинилася в групі ризику розвитку злоякісних новоутворень на шкірі. Статистика підтверджує, що два й більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази.

 

Пам’ятайте:

  • для немовлят і маленьких дітей найкращий захист — не перебувати на сонці. Необхідно обмежити перебування малюків на вулиці тільки годинами найменш активного сонця — вранці та ввечері;
  • обов’язково надягайте їм головні убори, краще з полями. Діти охочіше їх носитимуть, якщо вони їм подобаються;
  • якісні сонцезахисні окуляри ідеально підходять для захисту очей;
  • рекомендується використовувати сонцезахисні засоби з факторами захисту вище 30, які захищають від впливу УФ–A і УФ–B променів і стійкі до впливу води;
  • оглядайте шкіру своєї дитини навесні та восени;
  • постарайтеся запам’ятати вроджені родимки дитини й обов’язково контролюйте нові;
  • намагайтеся відвідувати дитячого дерматолога не рідше одного разу на рік.

Повністю запобігти переродженню родимки, на жаль, неможливо, оскільки фактор спадковості відіграє важливу роль. Але знизити ризик захворіти на меланому або інший рак шкіри цілком реально. Зменшіть ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри. Не допускайте постійного травмування родимок. Своєчасно звертайтеся до фахівців, щоб видалити родимку, що змінилася. І пам’ятайте абревіатуру «АКОРД» для самодіагностики.

Вівторок, 22 Жовтня 2019
17:20

Чай  чи  глінтвейн?  Найкращі  напої  осені

Осінь радує теплими днями, наповнені яскравими барвами та сонячним промінням, але на зміну «бабиному літу» вже зовсім скоро прийдуть холодні ...

Субота, 21 Травня 2022
9:50

Аптека «Пігулочка» відновила свою роботу

Аптека «Пігулочка», що знаходиться неподалік ірпінського паспортного столу, відновила свою роботу. Про це повідомив Ірпінський міський голова ...

Середа, 22 Грудня 2021
15:00

Уже влітку повноцінно запрацює новий медичний центр

Одним із найголовніших завдань, яке міська влада Ірпеня ставить перед собою на 2022 рік, є відкриття нового медичного центру на вул. Садовій. ...

Середа, 25 Травня 2022
12:00

Ірпінський медцентр відновлює рутинну імунізацію дитячого населення

КНП «Ірпінський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» відновлює рутинну імунізацію дитячого населення. Про це повідомили у ...