fbpx
Новини, Слайдер

Відшкодування шкоди майна в умовах військового стану: поради юриста

Субота, 26 Березня 2022 | 12:30

У результаті бойових дій на території України було знищено або пошкоджено десятки тисяч об’єктів права власності. До таких об’єктів належить як рухоме, так і нерухоме майно. Багато майна зазнало пошкоджень у результаті ракетних обстрілів, влучання снарядів або мародерства.

Конституція України гарантує непорушність права приватної власності. Одним зі способів захисту конституційного права є відшкодування збитків за знищення чи пошкодження майна. Отже, вся шкода, завдана майну в результаті військових дій, має бути компенсована. Розповідають юристи InVenture Investment Group.

Способів щодо компенсації такої шкоди наразі є декілька, але вони не є спеціальними. Також у Верховній Раді ще в 2021 році було зареєстровано законопроєкт, покликаний врегулювати питання щодо компенсації шкоди, завданої майну в зоні АТО. Проте тепер необхідні нові спеціальні механізми.

Урядом було зазначено, що найближчим часом з’явиться можливість подачі заяв про компенсацію шкоди майну в результаті воєнних дій через портал Дія. Очевидно, що механізм такої компенсації буде напрацьований пізніше, і наразі невідомо, чи буде механізм фіксації/залишення заявки через Дію розповсюджуватися на юридичних осіб.

Проте, незважаючи на відсутність спеціального механізму, громадянам та бізнесу необхідно забезпечити коректну фіксацію такої шкоди для забезпечення відшкодування у майбутньому.

Беззаперечно, в сьогоднішніх умовах безпека людей є основною цінністю, проте, якщо дозволяють обставини, необхідно здійснювати фіксацію шкоди, що завдана майну громадян та підприємств. Фіксацію пошкодження або знищення майна в результаті військових дій необхідно робити за допомогою відео- або фотодоказів. Також додатково необхідно скласти відповідний протокол із описом обставин та деталей подій, що призвели до руйнування чи знищення майна. Бажано залучити свідків для підписання протоколу та засвідчення достовірності викладених обставин.

У протоколі та супровідних доказах повинна міститися наступна інформація:

Інформація про об’єкт права власності, власника, та особу що здійснює фіксацію. Необхідно зазначити максимально детальну інформацію про об’єкт, що зазнав пошкодження/знищення внаслідок військових дій (інформацію про власника, правовстановлюючі документи, місцезнаходження (для фото та відео є функція географічних координат), стан об’єкта до пошкоджень та його функціональне призначення, дату та час фіксації, а також ПІБ та контактні дані особи, яка здійснила фіксацію.

Опис обставин. Детальний опис обставин, унаслідок яких відбулося пошкодження/руйнування об’єкта; за можливості вказати вид зброї, з якої відбулося ураження, та напрям обстрілу.

Опис наслідків. Детальний опис об’єкта, що було пошкоджено/зруйновано, із зазначенням деталей руйнувань/пошкоджень. Фото-, відеофіксацію кожного з уражень/пошкоджень. Якщо є можливість, фото-, відеофіксація уламків знарядів/ракет із фіксацією ідентифікаційних номерів (якщо доступні).

Інформація та документи від органів державної влади. Копія акту від служби з надзвичайних ситуацій про руйнування/знищення/пожежу тощо та причини цих подій або акт від органу місцевого самоврядування.

Додаткова інформація. ПІБ та контакті дані свідків. Фото/відео об’єкта до руйнування/пошкодження. Інформація з офіційних джерел агресора про ураження об’єкта або відповідне спростування з коментарями, чому це не відповідає дійсності (за можливості).

Вилучення майна на користь держави

Окремої уваги потребує питання фіксації знищення майна, що знаходилося всередині об’єкта нерухомості. Так, потрібно зібрати якомога більше первинних документів про придбання такого майна, а для юридичних осіб – первинні бухгалтерські документи про прийняття на баланс відповідного майна. Не зайвими будуть фото-, відеозаписи приміщень до їхнього пошкодження.

Фіксацію пошкодження/руйнування необхідно здійснювати в максимально короткі строки від дати настання відповідних обставин із метою забезпечення максимально повної інформації.

Також розглянемо питання компенсації у випадку примусового вилучення майна для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану.

Під час дії правового режиму воєнного стану військове командування має право обмежувати конституційні права громадян та юридичних осіб, зокрема примусово відчужувати майно, що перебуває в приватній чи комунальній власності, з наступним повним відшкодуванням вартості такого майна.

При відчуженні власнику повинні надавати наступні документи:

  • акт про примусове вилучення майна, підписаний власником та представником військового командування (у випадку відсутності власника акт може бути складений військовими в односторонньому порядку);
  • оцінка майна (за можливості проведення).

Страхування

Беручи до уваги велику кількість договорів страхування майна, особливо транспортних засобів, питання страхового відшкодування також є актуальним.

Автоматично правовий режим воєнного стану не є підставою для відмови у страховій виплаті.

Однак, звичайною практикою для договорів страхування є виключення щодо виплат під час воєнних дій. Отже, в даному випадку все залежить від умов конкретного договору страхування. Рекомендуємо переглянути положення договору щодо виключень по страхових виплатах.

Термінові, важливі і перевірені повідомлення про російсько-українську війну та інші події міста та Приірпіння читайте на нашій сторінці у Facebook та у  Telegram-каналі.

Четвер, 05 листопада 2020
20:18

Очільником Ірпінської ОТГ став Олександр Маркушин

За підсумком місцевих виборів 2020, новим мером Ірпеня став Олександр Маркушин. 45,42% виборців Ірпінської громади підтримали кандидатуру ...

Четвер, 24 Березня 2022
14:30

З початку повномасштабної війни в Україні побралися понад 15 тисяч пар

З початку повномасштабної війни в Україні побралися понад 15 тисяч пар. Про це повідомило Міністерство юстиції. «15 443 закохані пари ...

П’ятниця, 08 Квітня 2022
17:30

Митрополит Епіфаній відвідав Бородянку

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній відбідав селище міського типу Бородянка Бучанського району. Про це повідомили у ...

Четвер, 24 Лютого 2022
20:55

У «Дії» тимчасово не будуть доступні деякі документи та послуги

У застосунку «Дія» тимчасово не будуть доступні деякі документи та послуги. Про це повідомив міністр цифрової інформації Михайло Федоров у ...