fbpx
Ірпінь, Новини, Слайдер

Як і коли отримати компенсацію за житло, зруйноване чи пошкоджене під час війни: алгоритм дій

Вівторок, 19 Квітня 2022 | 16:06

Порушуючи закони та звичаї війни, людські та моральні цінності, а також всі заповіді Божі, росія продовжує нищити все на своєму шляху та завдавати шкоди інфраструктурі України.

24 березня 2022 року у Верховній раді України було зареєстровано проєкт ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» №7198, який вже готується до другого читання.

За даними Супутникового центру ООН, який показав ступінь руйнувань Приірпіння, найбільше постраждав Ірпінь – 71%. Руйнування у Гостомелі покривають 58% території, у Бучі – 26%. Найбільш зруйнованим, за даними ООН, виявилося село Горенка: там пошкодження спостерігаються майже на 78% території населеного пункту. Умовний захід Києва, який прилягає до зруйнованих Ірпеня та Горенки, постраждав на 1,4%.

Перелік зруйнованого чи пошкодженого нерухомого майна, за яке громадяни отримають компенсацію, такий:

 • квартири;
 • приватні будинки (в т.ч. дачні та садові);
 • інші приміщення, на які зареєстровано право власності, об’єкти інвестування.

Після деокупації Ірпеня, Бучі та Гостомеля, які вистояли проти другої армії світу, міста починають повертатися до життя. Уже запрацювала тимчасова переправа з Києва до Ірпеня та проїзд по Житомирській трасі, розчищено та розміновано більшу частину міст, подекуди відновлено водопостачання та електроенергію, наразі відновлюють інтернет, і попри офіційний дозвіл, у міста починають повертатися люди. Побачене їх шокує, але влада України обіцяє все відбудувати чи компенсувати. Редакція «Ірпінського Вісника» поспілкувалася із юристами та розпитала усі деталі анонсованих владою процедур.

Тож на що можуть розраховувати жителі Приірпіння та що вони повинні зробити в першу чергу після повернення додому?

 1. Зібрати документи та докази

Щоб отримати компенсацію, необхідно підтвердити право власності на житло/ Для цього потрібні документи на право власності на майно. Втім, підійдуть і будь-які інші, де також зазначені характеристики: технічний паспорт, описи, дозволи на перепланування, креслення тощо. Якщо всі документи були втрачені, слід отримати витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Наразі реєстр відкритий, хоча й працює зі збоями.

Другий важливий крок — зібрати докази того, що ваш дім справді було пошкоджено чи знищено. Юристи рекомендують самостійно зробити фото- та відеофіксацію і обовязково вказати дату та час і додати короткий опис подій у нотатках. Якщо ж ви немаєте змоги таким чином зафіксувати — зберігайте скриншоти новин у ЗМІ. Обов’язково зберіть свідчення сусідів чи очевидців: загалом, будь-яку знайдену інформацію. Чим більше матеріалів – тим краще. Важливо: необхідна гарна якість.

 1. Поінформувати органи влади про факт пошкодження або знищення об’єкту нерухомого майна

У разі виникнення пожежі або руйнування будинку необхідно викликати працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій, скласти відповідний акт із зазначенням причини пошкодження майна та отримати його копію.

Потім потрібно подати заяви про надання компенсації. Це можна зробити через застосунок «Дія», через нотаріуса або Центр надання адміністративних послуг. Це правило прописане у постанові Кабміну, якою обумовлюється порядок подання таких інформаційних повідомлень. У цьому документі уточнюється, що подавати заявку можна без прив’язки до місця проживанняя, тому, скористатися такою можливістю зможуть і переселенці.

Для цього заявнику необхідно зазначити:

 • прізвище, ім’я та по батькові;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або, за його відсутності, серію, номер паспорта, місце та дату його видачі;
 • засоби зв’язку;
 • відомості щодо пошкодженого чи знищеного об’єкту (адреса, площа та інші дані з правовстановлюючого документа (якщо такий у наявності); у разі втрати об’єкта інвестування житлового будівництва — відповідний договір;
 • кількість співвласників та мешканців;
 • опис пошкоджень (повне чи часткове знищення) та докази (у разі наявності), що заявник має на момент звернення: фото, акт Державної служби з надзвичайних ситуацій; витяг з ЄРДР тощо.

Заява подається на кожен об’єкт окремо. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками.

Можливі види компенсації:

 • грошова компенсації шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувача зі спеціальним цільовим режимом використання;
 • фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею, але що не перевищує вартості 150 м2 за кожен об’єкт (вартість 1 м2 площі об’єкта нерухомого майна розраховується за методикою, визначеною КМУ);
 • фінансування виконання відновлювальних будівельних робіт пошкодженого майна.

Компенсація визначається щодо кожного об’єкта нерухомого майна окремо.

Заяву безоплатно можна подати під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. Після цього проводиться обстеження об’єкта нерухомого майна, складається відповідний акт і заявнику надається довідка про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Реєстрація заяви про надання компенсації здійснюється автоматично програмними засобами реєстру пошкодженого та знищеного майна. Згодом залежно від способу отримання компенсації заявником або подається заява про виплату коштів на картковий рахунок, або проводиться фінансування нового будівництва.

У разі протиправної відмови у здійсненні компенсації за втрачене під час війни майно або для встановлення факту смерті чи будь-яких інших необхідних юридичних фактів з метою підтвердження свого права на належну компенсацію громадяни можуть звернутися до суду.

 1. Вимагати компенсації в міжнародних судах

Подавати судові позови й вимагати компенсації від росії можна буде і в міжнародних судах, однак такий спосіб менш ефективний. Юристи пояснюють, що після рішення суду доведеться забезпечити його виконання, а зробити це можна буде лише на території країн ЄС. Варто зауважити, що виконання рішення суду — тривала процедура. Крім цього, є велика ймовірність, що в росії не вистачить активів для відшкодування великої кількості позовів через що позивач може отримати відмову у виконання рішення суду.

Натомість, юристи стверджують, що отримати компенсацію від України буде набагато легше.

Варто зауважити, що компенсацію за втрачене чи пошкоджене майно громадяни України зможуть отримати лише після закінчення війни. Наразі головним і важливим є зібрати та подати усі необхідні документи.

За підрахунками експертів та кошторисників, залучених Інвестиційною радою Ірпеня для відновлення зруйнованого чи пошкодженого житлового (враховані знищені та пошкоджені квартири та приватні житлові будинки) фонду Ірпеня потрібно близько 850 мільйонів доларів. У той же час вартість відновлення знищеної міської інфраструктури становить близько 150 мільйонів доларів. Таким чином, для відбудови всієї інфраструктури Ірпінської громади після масштабних руйнувань окупантами, необхідно 1 мільярд доларів.

Термінові, важливі і перевірені повідомлення про російсько-українську війну та інші події міста та Приірпіння читайте на нашій сторінці у Facebook та у  Telegram-каналі.

Неділя, 31 Жовтня 2021
16:19

На СМУ в Ірпені встановили нові лавки та висадили 30 кущів спіреї

Депутати Ірпінської міської ради облагородили прибудинкову територію на вулицях Котляревського, 54а та Полтавській, 67. Там з’явилися нові ...

Субота, 30 Квітня 2022
14:20

У Бучі можна зробити безкоштовний ДНК-аналіз для родичів загиблих під час російської окупації

3 травня у Бучі можна зробити безкоштовний ДНК-аналіз для родичів загиблих під час російської окупації на території Бучанського району. Про це ...

Середа, 20 Жовтня 2021
11:00

Збирали всім світом: маленький одесит одужує після уколу за $2 млн

Маленький одесит Дмитро Свічинський, якому усім світом збирали 2 мільйони доларів на укол проти спінальної м'язової атрофії (СМА), почав ...

П’ятниця, 04 Лютого 2022
10:21

Ірпінчани перемогли у конкурсі «Космічні фантазії»

Ірпінчани перемогли у обласному етапі Art Space дитячої творчості в рамках Всеукраїнського гуманітарного конкурсу «Космічні фантазії». Про це ...